مهدی مهدوی کیا


سوابق فوتبال مهدی مهدوی کیا

مهدی مهدوی کیا (زاده ۲ مرداد ۱۳۵۶، تهران) کاپیتان پیشین باشگاه پرسپولیس تهران و تیم ملی فوتبال ایران و سفیر کنونی قاره آسیا در فوتبال پایه است. 

او در باشگاه های بانک ملی، پرسپولیس، بوخوم و هامبورگ، اینتراخت فرانکفورت آلمان و استیل آذین تهران و داماش گیلان بازی کرده است.

 او در سال ۲۰۰۳ از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان بازیکن برتر فوتبال آسیا شناخته شد. هواداران هامبورگ به او لقب موشک ایرانی داده بودند.


 خداحافظی مهدوی کیا


 

مهدوی کیا در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ و در فینال جام حذفی با چشمانی اشک بار از فوتبال خداحافظی کرد.

او دوبار در فصل های ۲۰۰۲-۲۰۰۳ و ۲۰۰۳-۲۰۰۴ از سوی هواداران هامبورگ به عنوان بهترین بازیکن این تیم انتخاب شد و یک بار هم از سوی نشریه معتبر کیکر عنوان بهترین بال راست بوندس لیگا را به دست آورد. از دیگر افتخارات ورزشی مهدوی کیا انتخاب در لیست ۱۱ نفره تیم منتخب قرن هامبورگ در کنار بازیکنان بزرگی مانند فان در فارت می باشد که در جشن ۱۲۵ سالگی هامبورگ از طرف این باشگاه اعلام گشت.


مهدوی کیا در نظر خواهی فدراسیون بین المللی آمار و تاریخ فوتبال جهان در ابتدای سال ۲۰۱۰ به عنوان بیست و هفتمین بازیکن محبوب جهان انتخاب شد. از او به عنوان موفق ترین لژیونر ایرانی نام می برند.مهدوی کیا همواره در دوران ورزشی خود یکی از بازیکنان موثر در تیم ملی فوتبال ایران بود. وی با حضور در دو جام جهانی ۹۸ و ۲۰۰۶ خود را در سطح بین المللی مطرح کرد. مهدی پس از بازی با کره جنوبی که در چارچوب مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی در حالی که در ایران بازی را یک بر یک تساوی کرد و از صعود به جام جهانی بازماند از تیم ملی فوتبال ایران خداحافظی کرد.


بوندس لیگا 

مهدوی کیا در سال ۱۹۹۸ به باشگاه بوخوم پیوست و در سال ۱۹۹۹ به باشگاه هامبورگ رفت و ۸ سال عضو این تیم بوندس لیگا بود که با تمام شدن قرار داد خود در سال ۲۰۰۷ به تیم اینتراخت فرانکفورت پیوست، وی در سال ۱۳۸۸ پس از فسخ قرارداد با تیم فرانکفورت به تیم استیل آذین پیوست. مهدوی کیا در مجموع ۲۵۰ بار تا پایان فوریه ۲۰۰۹ در بوندس لیکا به میدان رفته است و ۲۹ گل به ثمر رسانده است.


مهدوی کیا پس ازسقوط تیم استیل آذین به لیگ آزادگان از این تیم جدا شده و با تیم داماش گیلان قرار داد امضا کرد.

وی در دی ماه سال ۱۳۹۰، با عقد قراردادی ۶ ماهه به تیم پرسپولیس پیوست


مهدی مهدوی‌کیا سرانجام در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ هنگامی که ۳۶ سال داشت به‌طور رسمی از میادین فوتبال خداحافظی کرد.